Dolina Kościeliska

 

dolina kościeliska

Gdyby Dolinę Kościeliską opisać jednym określeniem, z pewnością brzmiałoby ono „najpopularniejsza dolina polskich Tatr Zachodnich”. To także jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin, urodą i powodzeniem ustępująca tylko Chochołowskiej. Zachwyca niezależnie od pory roku. To rewelacyjne miejsce spacerowe dla turystów w każdym wieku, od młodzieży szkolnej, przez rodziny z dziećmi w wózkach, po seniorów.

Rezerwuj online bez pośredników – gwarancja najniższej ceny | aktualna dostępność apartamentów

Dolina Kościeliska z bliska

Dolina Kościeliska liczy ok. 8 km długości i wyróżnia się wyjątkowo interesującymi pejzażami. Początkowo przebiega wąskim korytarzem między reglami, aby w dalszym etapie rozszerzyć się na kilka bocznych rozgałęzień. Do bardziej istotnych należy Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa oraz Pyszniańska, z kolei do najpiękniejszych – urokliwy Wąwóz Kraków. Górne warstwy bocznych odnóg zdobią wierchy Tatr Zachodnich.

 

Osobliwy urok Doliny Kościeliskiej jest zasługą form krajobrazowych, jakie można w niej zobaczyć. Pokrywają ją intrygujące tereny wapienne, w tym turnie o fantazyjnych kształtach czy wywierzyska, z których wypływają wody potoków. Prócz tego mieści w sobie wiele ciekawych jaskiń, z czego 5 udostępniono turystom. To jaskinie: Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa oraz Smocza Jama.

Kochasz Zakopane i Tatry?

Chcesz otrzymywać informacje jak ciekawie spędzić tutaj czas oraz powiadomienia o specjalnych ofertach Willa Tatiana?

wpisz się na listę mailingową i zostań gościem VIP Willa Tatiana, a otrzymasz dodatkowo

Krajobrazy Doliny Kościeliskiej

Powabu dolinie dodaje płynący nią Kościeliski Potok, który w dolnej części zmienia nazwę na Kirową Wodę. Spacerowicze uwielbiają też Smreczyński Staw, polodowcowe jezioro śródmorenowe otoczone świerkami. Z jego brzegu roztacza się spektakularny widok na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystrą. Wraz z bogactwem atrakcji przyrodniczych to właśnie ów pejzaż od lat przyciąga odwiedzających. Wszelkie romantyczne dusze i miłośnicy natury ściągali tu z różnych zakątków, aby kontemplować piękno otoczenia.

smreczyński staw

Smreczyński Staw

 

Pomimo urody Dolina Kościeliska nie zaliczała się w przeszłości do zbyt bezpiecznych miejsc. Jej łagodność (zwłaszcza przejście przez grań główną do Tomanowej Przełęczy) odpowiadała kupcom, którzy wędrowali tędy na południe. Ich karawany stanowiły łatwy cel dla band zbójeckich. Co za tym idzie, zarówno miłość do przyrody, jak i smykałka do biznesu rodziła ryzyko spotkania z rabusiami. Po tym burzliwym okresie pozostało w dolinie kilka znaczących nazw, np. Zbójnicka Turnia.

 

Obecnie nikt już nie boi się ruszać na szlaki. W długie weekendy, majówkę, wakacje czy ferie Dolina Kościeliska przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie sposób dziwić się turystom – jest nie tylko malownicza, ale i daje kilka opcji wędrówki. W pobliżu Starego Kościeliska (polany) można skręcić na zielony szlak do schroniska na Hali Ornak. Można też wybrać trasę w kierunku Ciemniaka czy pozostałych Czerwonych Wierchów. Kolejna propozycja to wycieczka Ścieżką nad Reglami, do Jaskini Mroźnej albo na Halę na Stołach.

 

Jak dotrzeć do Doliny Kościeliskiej?

Dolina Kościeliska leży niedaleko osiedla Kiry, przyczółka wsi Kościelisko, na zachód od Zakopanego. Tutaj ma początek szlak biegnący jej dnem i spinający osiedle ze skrajem Małej Polanki Ornaczańskiej. Kościeliska ciągnie się od podnóża Tatr aż po ich główną grań. Punktem końcowym na zachodzie jest grzbiet Ornaku, natomiast od południowego wschodu dzieli ją grań Małołączniaka.
Aby dotrzeć do wejścia do Doliny Kościeliskiej, najlepiej jest wybrać się samochodem. Wystarczy kierować się na Kościelisko. Przy samym wejściu do doliny samochód zostawimy na jednym z wielu płatnych parkingów. Możemy również z centrum dojechać komunikacją, która w tamtym kierunku jeździ z dużą częstotliwością. Ostatecznie możemy dotrzeć pieszo, jeżeli nie są nam straszne dłuższe spacery. ?