Bez wątpienia to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Tatr. Uwielbiana przez wszystkich, włącznie z tymi, którzy odwiedzają góry w celach rekreacyjnych. Rzesze wielbicieli twierdzą, że to najpiękniejsza ze wszystkich tatrzańskich dolin. Hala Gąsienicowa jest nie tylko malownicza, ale i całkiem prosta do pokonania. Idealnie nadaje się na pierwsze wyprawy, nawet z małymi dziećmi. Widok otwierający dolinę zapada w pamięć każdemu, kto go zobaczy.
Popularne szlaki na Halę Gąsienicową
Na Hali znajduje się schronisko PTTK Murowaniec. Mieści się na wysokości 1500 m n.p.m., na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej. Zostało otwarte w 1925 roku i czeka na gości przez cały rok.
Turyści mają kilka opcji dotarcia do Hali Gąsienicowej. Przy czym większość nie sprawia trudności i zajmuje ok. 1,5-2 godziny. Pierwsza trasa prowadzi z Brzezin, dwie kolejne – z Kuźnic. Osoby, które zdecydują się ruszyć czarnym szlakiem z Brzezin, powinny pamiętać o odpowiednim obuwiu. Większość drogi jest wyłożona dużymi kamieniami.
Szlaki z Kuźnic cieszą się olbrzymią popularnością, co doskonale widać latem. Mają wspólny początek oraz koniec (łączą się na Przełęczy między Kopami). Przez Boczań wiedzie niebieski szlak, natomiast Doliną Jaworzynki ciągnie się żółty. Oba są atrakcyjne, ale drugi może niemile zaskoczyć – szczególnie początkujących. Przez długi czas można nim podążać, pokonując kolejne etapy, a w pewnym momencie ostro biegnie do góry. Ścieżka przez Boczań nabiera wysokości spokojnie, przez co tak nie męczy. To dużo bardziej przyjazne podejście, dlatego chętnie wybierają je spacerowicze z nieco słabszą kondycją lub rodziny z maluchami. Dobrym rozwiązaniem będzie wyruszenie w drogę przez Boczań i powrót przez Jaworzynkę.
Hala Gąsienicowa – trudniejsze trasy
Na Halę Gąsienicową można też dotrzeć z Toporowej Cyrhli przez Dolinę Suchej Wody. Dla wielu to niezbyt interesująca trasa, ponieważ wiedzie głównie przez las. Doceniają ją ci, którzy poszukują wytchnienia, bliskiego kontaktu z przyrodą oraz, przede wszystkim, ucieczki od tłumów. Droga prowadzi czerwonym, a potem czarnym szlakiem.
Ostatnia propozycja to długi szlak z Rusinowej Polany. Można go przejść na dwa sposoby, ponieważ rozgałęzia się od skrzyżowania w Dolinie Pańszczycy. Jedna odnoga prowadzi przez las, a druga wiedzie w dół zboczem Żółtej Turni. Rusinowa Polana to malownicze miejsce, w którym przy ładnej pogodzie można podziwiać panoramę Tatr Wysokich oraz Bielskich. Ma liczne stoły i ławki, więc można nabrać na niej sił przed trasą.
Trasy z Hali Gąsienicowej
Hala Gąsienicowa jest bardzo ważnym punktem na mapie Tatr. Tysiące turystów traktuje ją jako miejsce docelowe swoich wycieczek, a także jako przystanek w dalszej drodze. Wychodzą z niej bardzo ładne trasy o różnym poziomie trudności, np. drogi na Krzyżne oraz Granaty. Miłośnicy gór mogą ruszyć m.in. na Kasprowy Wierch, Czarny Staw Gąsienicowy, Przełęcz Liliowe czy Zawrat. Prócz tego wiele osób wędruje trudniejszymi szlakami np. na Świnicę, Kozi Wierch, Orlą Perć lub Kościelec.
Hala Gąsienicowa to miejsce tłumnie odwiedzane o każdej porze roku. Latem chętnych kuszą wysokogórskie szlaki turystyczne, z kolei zimą okolice schroniska zmieniają się w popularną bazę narciarską. Warto wybrać się tutaj przynajmniej raz.1
Zobacz również: