Każdy, kto wybiera się do Zakopanego, bez względu na porę roku, ma w planach zobaczyć i zdobyć Kasprowy Wierch. Trudno się temu dziwić. Ten szczyt położony w Tatrach Zachodnich stanowi symbol Zakopanego i tego łańcucha górskiego. Poza tym kusi niezwykłymi widokami. Co warto wiedzieć na temat Kasprowego i czy lepiej na niego wejść, czy wjechać?
Kasprowy Wierch – garść informacji
Góra, której wysokość sięga 1987 m n.p.m. dawniej była nazywana Kasprową Czubą i znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Wznosi się nad trzema dolinami: Doliną Bystrej, Cichą i Suchej Wody Gąsienicowej. Jest dostępna z trzech stron, zaś od Doliny Kasprowej to wzniesienie charakteryzują niemalże pionowe ściany.
Ani wysokość, ani okresowo trudne warunki panujące w tej okolicy nie odstraszyły pierwszych wędrowców, którzy zdobywali szczyt już przed 1850 rokiem, o czym świadczyły istniejące w tym okresie wydeptane ścieżki wiodące między innymi z Doliny Gąsienicowej. Około 1890 roku pierwsi śmiałkowie zaczęli zdobywać Kasprowy zimą, a jakieś 20 lat później miejsce to stało się atrakcyjne dla narciarzy. Wyznaczono kilka tras narciarskich i zbudowano dwie kolejki krzesełkowe.
Kolejka na Kasprowy Wierch
Jedną z możliwości „zdobycia” Kasprowego Wierchu jest kolej linowa. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, którym brak odpowiedniego sprzętu czy kondycji, albo wybierają się w Tatry na krótki weekendowy wypad i chcą w tym krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej.
W położnych na południu Zakopanego Kuźnicach można kupić bilety i wystartować w drogę. Ponieważ ta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem, warto nabyć bilety wcześniej, przez internet. Przejazd w obie strony to koszt 69 zł bez zniżek. Wjazd na górę zajmuje kilkanaście minut i wymaga przesiadki w Myślenickich Turniach.
Planując wjazd na górę, warto mieć na uwadze, że przy bilecie w obie strony czas, jaki mamy na górze to około 1,5 godziny. Wystarczy w zupełności na to, by przespacerować się po szlaku czerwonym. Zanim wybierzemy się na Kasprowy, warto sprawdzić sobie online kamery Tatry – pozwoli nam to ocenić, czy pogoda umożliwi podziwianie widoków.
Wielu turystów decyduje się także na wjazd kolejką i zejście pieszo. Jest to dobre rozwiązanie, choć na powrót trzeba dać sobie co najmniej 3 godziny czasu. Daje nam też możliwość odwiedzenia takich punktów jak Orla Perć, Giewont czy Dolina Pięciu Stawów.
Kolejka na Kasprowy Wierch
Pieszo na Kasprowy Wierch
Koleje Linowe mają jedną wadę – wymagają od nas odstania swojego w kolejce. Niestety nawet zwiększenie przepustowości i modernizacje nie są w stanie skrócić tego czasu, a dla aktywnych jest to czas zmarnowany. Jeśli czujemy się na siłach, warto rozważyć wejście na Kasprowy Wierch na własnych nogach. W tej sytuacji również możemy wystartować z Kuźnic zielonym szlakiem, który zawiedzie nas na górę po 3 godzinach wspinaczki.
Warto rozważyć też szlaki niebieski i żółty, również od Kuźnic – wiodą przez malownicze krajobrazy Hali Gąsienicowej. Poza satysfakcją ze zdobycia szczytu w ten sposób i widokami, jest jeszcze jedna zaleta, a mianowicie znacznie niższy koszt takiej wycieczki. Musimy wykupić jedynie bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego cena to maksymalnie 9 zł.
Warto wiedzieć, że choć każda z tych możliwości jest atrakcyjna, to dostarcza nieco innych wrażeń i widoków po drodze. Dzięki temu każdą wizytę w Zakopanem można zaplanować inaczej i nigdy się nie znudzić.
Jak dostać się do Kuźnic z Willi Tatiana?
Jeśli planujesz wyprawę na Kasprowy Wierch z jednego z naszych apartamentów w Zakopanem – polecamy wybór komunikacji miejskiej lub jednego z licznych przewoźników prywatnych. W pobliżu punktu początkowego kolejki liniowej nie ma bowiem parkingów, najbliższy mieści się przy ulicy Karłowicza.