Tatry z dzieckiem – garść pomysłów na pobyt w górach i co warto zaplanować, odwiedzając Zakopane z dzieckiem.

tatry zakopane z dziećmi

Czy wyprawa w Tatry z dziećmi to dobry pomysł? Oczywiście! Udany urlop w górach można spędzić zarówno z niemowlakiem, jak i kilkulatkiem. Trzeba tylko umiejętnie zaplanować cały pobyt i dobrać trasy z rozsądkiem. Doskonałym pomysłem może się również okazać pobyt w samym Zakopanem i spacery z wózkiem.

Wycieczka w Tatry to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną. Możemy podziwiać widoki, cieszyć się czystym górskim powietrzem i zażywać ruchu. Do tego dochodzą walory edukacyjne, czyli nauka przez przyjemność. Spacerując z dzieckiem, pokazujemy mu piękno przyrody, wzbudzamy ciekawość świata i pomagamy mu rozwijać zainteresowania. Większość tatrzańskich szlaków można przejść z dzieckiem w nosidle na plecach, a część – z wózkiem. Wiele dróg i dróżek mały turysta bez problemu pokona samodzielnie.

Miejsca w Tatrach odpowiednie dla dzieci – na jakie szlaki wyruszyć z dzieckiem?

Trudno wymienić wszystkie punkty w Tatrach, w które warto przyjechać z dzieckiem. Jest ich naprawdę dużo i każde jest godne polecenia. Na pierwszym miejscu jest Dolina Chochołowska, największa i najdłuższa z tatrzańskich dolin. Ciągnie się przez ok. 10 km, ale nie musimy przecież przemierzyć jej w całości. W dowolnym momencie można skrócić trasę, np. przy wywierzysku czy jednej ze skalnych bram. Szlak jest piękny, szeroki i dobrze nasłoneczniony, o czym warto pamiętać zwłaszcza w lecie. Koniecznie trzeba zabrać zapas wody, kremy z filtrem ochronnym i czapki z daszkiem. Nie tylko dla dzieci – również dla siebie.

 

Przez 4 km droga jest asfaltowa, później zmienia się w ubitą gruntową, następnie w kamienistą. Na znacznym odcinku (do Polany Huciska) można prowadzić na niej wózek. Później lepiej przenieść dziecko do nosidełka. Spokojnym tempem da się ją przejść z 3-4 letnim dzieckiem. Inną opcją jest przejazd na dwóch kółkach. Jeśli nie mamy własnego roweru, można wypożyczyć model z dziecięcym fotelikiem u wejścia do doliny. Warto wspomnieć, że wstęp zarówno do tej, jak i pozostałych dolin Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Koszt normalnego biletu wynosi 5 zł. Dzieci do lat 4 mogą wejść na teren TPN bezpłatnie.

 

Kolejne miejsce dobre na wycieczkę z dzieckiem w Tatrach to wyjątkowo piękna Dolina Kościeliska. Podobnie jak Chochołowska, przez większość swojej długości nadaje się na spacer z wózkiem. Najpierw jest ubitą gruntową drogą, a na dalszym odcinku pokrywają ją kamienne płyty. To szeroki 9-kilometrowy szlak, który wije się równolegle z urokliwym potokiem. Dzieci w wieku 3-4 lat poradzą z nim sobie bez trudu. Tym bardziej, że na trasie jest sporo miejsc na postoje. W okolicy znajdziemy wiele jaskiń, np. Mroźną, Raptawicką i Mylną. Końcowym przystankiem jest Hala Ornak, gdzie mieści się schronisko.

 

dolina kościeliska z wózkiem

dolina Kościeliska – spacer z wózkiem

 

Numer trzy na podium zajmuje Dolina Strążyska. Jest krótsza od obu poprzedniczek, z wylotem prawie w samym Zakopanem – na przedłużeniu ulicy Strążyskiej. Pod względem trudności nadaje się dla 4-5 letniego dziecka. Na niektórych odcinkach wejście z wózkiem jest trudne z powodu kamieni – warto mieć nosidełko. Główną atrakcją doliny jest wodospad Siklawica, do którego ze schroniska odbija żółty szlak. Malownicze są również okoliczne skałki i mostki przerzucone w wielu miejscach nad Strążyskim Potokiem. Wspomniane schronisko mieści się na Polanie Strążyskiej, z której rozciąga się cudny widok na Giewont. Ze względu na fakt, że przez dolinę wiedzie szlak na tę górę, bywa tu tłoczno.

 

Poza podium (co nie znaczy, że nie zasługują na uwagę) plasują się kolejne trasy, którymi można odkryć urokliwe Tatry z dzieckiem:

  • Droga pod Reglami – odpowiednia już dla 3-letniego dziecka, łagodna i szeroka trasa biegnąca przy granicy lasu. Jest długa na 17 km, ale ma sporo zejść, więc można ją sobie dawkować wedle uznania. Ciągnie się poza terenem TPN, co oznacza, że za przejście nią nie trzeba płacić. Nie zapewnia spektakularnych widoków, ale jest bardzo przyjemna. Do tego warto urozmaicić sobie wędrówkę wizytą w jednej z bacówek. Można spróbować w nich oscypka, bryndzy, bunca czy żentycy (serwatki).
  • Dolina Za Bramką – odpowiednia dla dzieci w wieku 4-5 lat, jedna z najkrótszych tras w całych Tatrach. Mimo tego, iż liczy niespełna kilometr, spacer nią to prawdziwa przyjemność. Wzdłuż drogi płynie potok tworzący liczne kaskady, a wokół widać ciekawe formacje skalne. Szlak wiedzie między Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską.
  • Ścieżka nad Reglami – odpowiednia dla dzieci od 5 lub 6 roku życia, dla bardziej wprawionych małych podróżników. Ciągnie się od Kalatówek do Doliny Chochołowskiej przez 17 km. Można na nią wejść z różnych punktów Zakopanego. Dzięki temu, że biegnie ponad granicą lasów, zapewnia cudowne widoki na górskie szczyty.
  • Dla dzieci w wieku 5-6 lat nadają się także stosunkowo łatwe szlaki na Nosal, Sarnią Skałę, Gęsią Szyję czy Kopieniec. Z kolei rodzina z 4 letnim dzieckiem może wybrać się z Wierchporońca na Rusinową Polanę.

Gdzie można wybrać się z dzieckiem w Zakopanem?

No dobrze, ale skoro jesteśmy w Zakopanem z dzieckiem, trzeba pokazać mu też samo miasto. I tu musimy przyznać, że jedną z największych (o ile nie największą) atrakcji są Krupówki Zakopane. Wiecznie zatłoczony deptak pełen straganów z pamiątkami przyciąga dzieci jak magnes. Główną ulicą ciągną się sklepy i sklepiki, co jakiś czas widać też spacerującą niespiesznie wielką maskotkę.

 

krupówki z dzieckiem

Krupówki z dzieckiem

 

Równie komercyjna i uwielbiana przez dzieci jest Gubałówka. Można na nią wjechać lub wejść, a na miejscu poczujemy się jak na deptaku. Na turystów czekają kolorowe stragany, punkty gastronomiczne i mnóstwo atrakcji. Należą do m.in. gokarty, wózkowa zjeżdżalnia grawitacyjna, Park Linowy Złota Grań oraz Park Przygody. Ten ostatni zaprasza do parku starsze dzieci, na ściankę wspinaczkową czy „tyrolkę”. Odważni mogą sturlać się po zboczu góry w kuli do zorbingu.

 

Wagoniki wjeżdżają również na inne popularne punkty, w tym Kasprowy Wierch. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup biletów przez internet. W przeciwnym wypadku – szczególnie latem – przyjdzie nam spędzić nawet kilka godzin w kolejce do kasy. Bardzo ważne! Na górze temperatura jest dużo niższa niż w Zakopanem, dlatego trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. Gdy jest ładna pogoda, warto skorzystać z okazji i zwiedzić okolicę. Rodzina z dzieckiem 5-6 letnim może zrobić sobie wycieczkę Czerwonymi Wierchami. Ciekawą opcją jest także zejście do Murowańca.

 

Jeśli dziecko nie ma lęku wysokości, spodoba mu się wyjazd kolejką krzesełkową na Polanę Szymoszkową. Krzesełka zawiozą nas również na Butorowy Wierch i Harendę.

 

W mieście nie brakuje terenów zielonych, w których można przysiąść w cieniu z wózkiem. Przy ul. Staszica rozciąga się Park Miejski z placem zabaw i kortami tenisowymi. Warto się tam wybrać, szczególnie w ciepłe dni. Pełną piersią odetchniemy też w samym sercu Zakopanego, gdzie leży Równia Krupowa. Ulica Kościuszki rozdziela ją na Górną i Dolną, a cały teren przecinają liczne alejki z ławkami. W Równi Dolnej znajdziemy zadbany ogrodzony plac zabaw z huśtawkami, domkami, kładkami i wieżami. Maluchy stracą tam poczucie czasu, a rodzice odpoczną na ławce, ciesząc się widokiem na Giewont.

 

Jeśli aura zawiedzie, można wybrać się do sali zabaw dla dzieci Małpi Gaj. Mieści się w Centrum Handlowym Szymonek, przy ul. Chyców Potok 26. Pociechom spodoba się także w Parku Linowym GuGu Park, zlokalizowanym niedaleko Wielkiej Krokwi. Ją również warto zobaczyć – w końcu to największa skocznia narciarska w Polsce.

 

Tatry dla dzieci to nie tylko góry i spacery

Jakie jeszcze miejsca przypadną do gustu małym turystom w zimowej stolicy Polski? Z pewnością Aqua Park Zakopane, mieszczący się przy ul. Jagiellońskiej 31. Oferuje świetną zabawę w basenach i kolorowych zjeżdżalniach. Tych drugich ma aż 5, o różnych długościach i wysokościach. Największa, zielona, liczy sobie 166.5 metra długości i 16.7 metra wysokości. Poza zjeżdżalniami do atrakcji należy Dzika Rzeka z rwącym nurtem oraz nowość – huśtawka wodna. Najmłodsi mogą się taplać w brodziku, najcieplejszym i najpłytszym basenie kompleksu. Znajdują się w nim interaktywne zabawki w kształcie zwierząt, sprawiające maluchom ogromną radość.

 

Na początku 2018 roku zmodernizowano Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Mieści się przy ul. Chałubińskiego 42a, a w swoich wnętrzach kryje prawdziwe skarby. Mimo że sam wstęp jest bezpłatny, warto pamiętać o rezerwacji wejściówki. W środku zobaczymy największą w Polsce makietę Tatr i sztuczną jaskinię. Jest tu też sala multimedialna i kinowa (z technologią 4D). Centrum jest czynne w tygodniu w godzinach 8-15. Ostatnie wejście jest o 14, a zwiedzanie trwa ok. godziny.

 

W Zakopanem ma siedzibę kilka interesujących muzeów, które warto pokazać dzieciom. Jedno to Muzeum Tatrzańskie (ul. Krupówki 10) z wystawą historyczną, etnograficzną oraz przyrodniczą. A jeśli dzieci lubią oscypka, można je zabrać na ul. Jagiellońską 28. Mieści się tam Muzeum Oscypka, organizujące specjalne pokazy. Uczestnicy obserwują, jak powstaje słynny góralski ser, mają też możliwość samodzielnie go przygotować. Pokazy odbywają się o 12, 16 i 18. Najlepiej zarezerwować bilet wcześniej. Koszt – normalny 25 zł, ulgowy – 20 zł, dzieci do lat 3 – bezpłatnie.

 

A może by tak odwiedzić miejsce poświęcone twórcy „Szatana z siódmej klasy”? Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajduje się w willi „Opolanka”, przy ul. Tetmajera 15. Jest pełne rysunków – podziękowań dla twórcy od dzieci z całego kraju. Wnętrza wyglądają jak wtedy, gdy mieszkał tam pisarz, jakby zatrzymał się w nich czas.

 

zakopane góry z dziećmi sanki

Zima z dzieckiem w Tatrach

 

Zakopane zimą również gwarantuje absolutnie wyjątkowe miejsce, które koniecznie należy odpowiedzieć. Rozkocha w sobie każde dziecko. To Snowlandia Zimowy Park Rozrywki, dzieło sztuki powstałe ze śniegu. Mamy tu Śnieżny Labirynt, Śnieżny Zamek i Pałac. Jest też mini ZOO z owieczkami, kózkami i muflonami. Na miłośników dobrej zabawy czeka również tor saneczkowy. Miejsc dostosowanych do wieku dziecka, gdzie będzie można wspaniale bawić się na śniegu znajdzie się w Zakopanem bardzo dużo. Można naprawdę pokochać mróz!

 

Dajmy naszym milusińskim poczuć klimat Podhala

Tyle atrakcji w jednym mieście. Ich liczba zachwyca, ale może też znużyć – zwłaszcza małego turystę, który szybko się męczy. Wyczerpany szkrab będzie myślał (i głośno mówił) tylko o wygodnym łóżku. Gdzie znajdziemy idealny nocleg? Na przykład w klimatycznych apartamentach Willa Tatiana, urządzonych w podhalańskim stylu. To 4 budynki zlokalizowane w różnych częściach Zakopanego. Jedna z willi to jedyny na Podhalu obiekt z oryginalnym „sercem” w postaci drzewa. Wyciągający się do słońca przez cztery kondygnacje 18-metrowy jesion zdumiewa gości i urzeka.

 

apartament15

Główna sypialnia w apartamencie nr.15 – Willa Tatiana Lux

 

 

Wille mieszczą jedno- i dwupoziomowe apartamenty z łazienką, aneksem kuchennym i tarasem widokowym. Wnętrza urządzono w wysokim standardzie, ich wystrój zapewnia wypoczywającym pełen komfort. Na meblach i dodatkach zamieszczono tradycyjne zdobienia, które przykuwają wzrok. Staranne wykończenia, najlepsze materiały, zachwycające aranżacje – Willa Tatiana spełni oczekiwania każdej rodziny.

Sprawdź cenę i dostępność apartamentów

Rezerwuj online bez pośredników – gwarancja najniższej ceny | aktualna dostępność apartamentów

Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Stary Smrekowy
Apartament Stary Smrekowy
Apartament Smrekowy
Apartament Stary Smrekowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy typu studio
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 14
Apartament 14
Apartament 14
Apartament 14
Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Smrekowy
Apartament Smrekowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 14
Apartament 14
previous arrow
next arrow