Array ( [pl] => Array ( [id] => 42 [active] => 1 [encode_url] => 0 [tag] => pl-PL [native_name] => polski [missing] => 0 [language_code] => pl [translated_name] => polski [url] => https://willatatiana.pl/w-tatry-zima-nie-tylko-na-narty/ [country_flag_url] => https://willatatiana.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png ) )

W Tatry zimą nie tylko na narty!

Utarło się przekonanie, że jeśli jedziemy na ferie w góry, to głównie po to, by szaleć na nartach albo na snowboardzie. I rzeczywiście wielu turystów właśnie w tym celu odwiedza Zakopane i Tatry w ogóle, jednak nie oznacza to, że są to jedyne atrakcje, na jakie można liczyć. Nie trzeba jeździć na nartach, żeby świetnie bawić się zimą w górach. Wiele z zimowych atrakcji Zakopane przygotowuje jako miasto, ale niektóre, takie jak choćby kuligi często są organizowane przez pensjonaty i hotele. Warto poznać choć kilka przykładów na to, co można robić zimą w górach.
 
Morskie Oko zimą
 

Piesza wycieczka nad Morskie Oko

Choć trasa być może nie jest krótka, to jest na pewno niezbyt wymagająca. Na jej start można dotrzeć jednym z busów kursujących z centrum Zakopanego. Niemalże cała droga wiodąca nad Morskie Oko jest asfaltowa lub utwardzona. Zimą problemem nie będzie nawet śnieg, bo zwykle jest on na tyle ubity, że w odpowiednim obuwiu można drogę pokonać bezpiecznie. Zachować większą ostrożność i włożyć nieco więcej wysiłku trzeba będzie włożyć jedynie w pokonanie ostatniego niedługiego odcinka trasy. Ale warto dla widoków. Nie ma nic bardziej magicznego niż Morskie Oko zimą. Latem trasę można pokonać w około 2 godziny. Zimą jednak lepiej wyruszyć wcześniej, żeby zdążyć z powrotem przed zapadnięciem zmroku.
 

Koleje linowe

Oczywiście, jeśli ktoś jedzie na narty do Zakopanego, to oczywiście przejażdżki kolejami linowymi będą u niego na porządku dziennym. Dla turystów, którzy z nartami mają niewiele wspólnego będzie to jednak dobry sposób na to, żeby wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu czy Gubałówki. O ile są to miejsca, w których zaczynają się trasy narciarskie, to jednak warto się tam pojawić choćby po to, by nacieszyć oczy panoramą zaśnieżonych Tatr.
 

Kuligi

Każdy słyszał i każdy pewnie choć raz w życiu wziął udział w kuligu. W górach jednak ta rozrywka ma nieco inny charakter i atmosferę. I nie jest to wcale oferta skierowana wyłącznie do dzieci. Zakopane, tak jak i inne górskie miejscowości również kuligiem stoi. W górskim wydaniu kulig odbywa się w wygodnych saniach, gdzie szczelnie okryci ciepłymi kocami jedziemy zaprzęgiem konnym poprzez najpiękniejsze tatrzańskie trasy. Kuligi, zgodnie ze staropolską tradycją kończą się ucztą – w tym przypadku pieczeniem kiełbasek i oscypków na ognisku.
 

kulig w Tatrach
 

Snowtubing, czyli zjazd na oponie

Zima w górach to nie tylko narty i sanki. Człowiek wymyśla sobie różne rozrywki, a alternatywą dla klasycznych zjazdów na sakach jest snowtubing. Jest to nazwa oznaczająca zjazd na oponach po wyznaczonych torach. Snowtubing w Zakopanem także jest możliwy na specjalnej zjeżdżalni pontonowej. Ta atrakcja uzależnia. To dorośli będą błagać dzieci, żeby zjechać jeszcze raz!

 

Gorące źródła

Może być coś przyjemniejszego od wygrzewania się w basenie termalnym z widokiem na zaśnieżone góry? W Tatrach takich miejsc nie brakuje. W samym Zakopanem znajdują się termy, ale można się wybrać także do Białki Tatrzańskiej lub Bukowiny. Tym, co może przypaść do gustu turystom w Zakopanem, jest ogromna 166-metrowa zjeżdżalnia i zewnętrzny basen geotermalny. Otwarty także zimą. Polecany jako miejsce regeneracji po narciarskich szaleństwach, ale też wszystkim tym, którzy lubią się rozpieszczać.

 
 

Zobacz również:

Zasady obowiązujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi

Zwyczaje i tradycje – Zakopane i Podhale

 

© 2019 Apartamenty Zakopane