ZAKOPANE ATRAKCJE

krupówki latem

Co warto zobaczyć w Zakopanem po wyjściu z apartamentu? Wakacje w Zakopanem to coś dla miłośników pieszych wędrówek po górach i bardziej „nizinnych” rozrywek. Każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od tego, jakie formy wypoczynku preferuje. Oto nasza lista obowiązkowych atrakcji w Zakopanem.

Spacer Krupówkami

O Krupówkach już pisaliśmy, można je kochać, można nienawidzić – ale koniecznie trzeba choć raz je odwiedzić. Nikt nie może im jednak odmówić uroku. Bez Krupówek Zakopane nie byłoby tym samym miejscem. Najlepiej poczuć ten charakterystyczny klimat zarówno rano, jak i wieczorem. Krupówki Zakopane to wizytówka obfitująca w kawiarnie, restauracje, galerie handlowe. Na Krupówkach ruch prawie nie ustaje. Polecamy piękny widok na Giewont.

Muzea

Zakopane na przełomie XIX i XX wieku przyciągało intelektualistów oraz bohemę artystyczną. Dla upamiętnienia tych barwnych postaci i tego niezwykłego okresu powstało wiele muzeów. Do takich należy na pewno Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego – lekarza i przyrodnika badającego tatrzańską faunę i florę.

 

Warto odwiedzić też Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma, ul. Kasprusie 19. W zabytkowej podhalańskiej willi znajdują się pamiątki po znanym pisarzu i kompozytorze.

 

Każdy słyszał o Kornelu Makuszyńskim. Muzeum jego imienia mieści się w Willi Opolanka, ul. Tetmajera 15. Dzięki wdowie po pisarzu, udało się zaprezentować dorobek kolekcjonerski pisarza i jego prywatne przedmioty.

 

Muzeum Tatrzańskie również należy do obowiązkowych punktów zwiedzania Zakopanego. Jego gmach główny znajduje się przy ul. Krupówki 10. Podobnym miejscem jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, Willa Koliba, ul. Kościeliska 18. Sam budynek, jak i znajdująca się w nim ekspozycja to przykłady budownictwa i zdobnictwa typowego dla tej części Podhala.

 

dom w stylu zakopiańskim

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

 

Galerie

Wczasy w górach mogą być też przeżyciem kulturalnym. Taką możliwość zapewnia Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41. Jest to jedna z najstarszych galerii sztuki w Polsce. Za każdym razem można tam trafić na nową ekspozycję lub ciekawe wydarzenie. Raczej stałe ekspozycje prezentują z kolei:

 

  • Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b. Autorska galeria prac – sławne sztandary, rzeźby i kompozycje przestrzenne.
  • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25 – stała ekspozycja Artyści i Sztuka w Zakopanem.
  • Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Droga na Koziniec 8 – z pokaźną kolekcją dzieł artystów związanych z Zakopanem.

 

Teatr

Pozostając w klimatach kulturalnych, koniecznie należy odwiedzić Teatr im. Stanisława Witkiewicza, ul. Chramcówki 15. Teatr Witkacego jest słynny na całą Polskę, a jego spektakle odbywają się w różnych miejscach Zakopanego. Jest to jeden z jego znaków rozpoznawczych.

 

Festiwale

Nie należy zapominać o licznych festiwalach i imprezach organizowanych cyklicznie w Zakopanem m.in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Wiosna Jazzowa, Tatrzańska Jesień, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Już same nazwy niektórych z nich sugerują, że odbywają się o różnych porach roku. To świetny pretekst, żeby odwiedzać Zakopane częściej!

 

Rozrywka

Lato w Zakopanem można spędzić też rozrywkowo. Miasto oferuje sporo miłośnikom nocnej zabawy. Kluby, puby, dyskoteki w sezonie otwarte są do białego rana. Przykładowe kluby: Klub Granit, La Playa Beach Bar & Chillout Lounge, Klub muzyczny Dworzec Tatrzański, Vavavoom, Club Prestige, Drink Bar Rubin.

 

Kino

Miłośnicy kameralnych sal kinowych odbiegających od bezdusznych multipleksów, również znajdą coś dla siebie. Kino Sokół i Kino Giewont to dwa niewielkie kina, które zachowały swój niezwykły klimat. Takich miejsc w Polsce jest coraz mniej!

 

Fanów większych imprez filmowych przyciąga z kolei Orange Kino Letnie. Miasteczko Filmowe jest czynne w lipcu i w sierpniu.

 

Aqua Park Zakopane

Po całym dniu spędzonym na górskich szlakach lub zwiedzaniu miasta, warto wybrać się do zakopiańskiego aquaparku. Poza typowymi dla takich miejsc atrakcjami znajdują się tam też sauny, kręgielnia, bar mokry, ale również pizzeria i restauracja. Ci, którzy nawet na urlopie nie opuszczają treningów mogą skorzystać z oferty fitness clubu.

 

aquapark

 

Zakopane to miejscowość turystyczna przez duże T. Nie brakuje w niej atrakcji przyrodniczych (bo czy jest inne miejsce w Polsce leżące u podnóża Tatr?), jak również muzeów oraz punktów będących żywym przykładem niesamowitej tradycji zdobnictwa i rzemiosła Podhala. Miłośnicy aktywności uwielbiają odwiedzać miasto pod Tatrami, bo w nim samym lub w jego okolicach zaczyna się wiele szlaków w góry.

 

Górskie atrakcje Zakopane

Co warto poznać, planując zwiedzać trasy wokół Zakopanego? Pierwsze skojarzenie dla rzeszy turystów to Morskie Oko. Szlak nad największe tatrzańskie jezioro należy do najpopularniejszych w całym regionie. Nic dziwnego – jest przepiękny. Do pokonania koniecznie piechotą! To łatwa trasa wiodąca asfaltową drogą, którą można przejść nawet z małymi dziećmi.

 

Kolejna propozycja to Gubałówka. Można wejść na nią pieszo, wjechać autem lub wsiąść do całorocznej kolejki PKL. Ze szczytu rozciąga się panorama Zakopanego, polskich Tatr, Podhala, Pienin i Beskidu Żywieckiego. W sąsiedztwie leży Butorowy Wierch, połączony kolejką krzesełkową z Kościeliskiem. Na samej Gubałówce działają liczne atrakcje. Zakopane dzięki temu ma czym kusić przyjezdnych niezależnie od sezonu.

 

gubałówka

Gubałówka

 

W czerwcu 2021 roku do dyspozycji turystów oddano nową bezpłatną ścieżkę turystyczną. Prowadzi na wzniesienie, biegnąc wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL. Szlak to ścieżka o charakterystyce górskiej, długości 1,3 km. Została oznakowana przez PTTK.

 

Mówiąc o kolejce, nie sposób pominąć całorocznej kolei linowej na Kasprowy Wierch. Latem widać z niej zieleń lasów, skalne szczyty i granie, a zimą – grubą pokrywę śniegu.

 

Zakopane – atrakcje dolin i jaskiń

Warto wybrać się do okolicznych dolin takich jak Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska. Powodzeniem wśród turystów cieszy się również wodospad Siklawica i Hala Kondratowa. Godne uwagi są też jaskinie. Prócz Jaskini Mroźnej, która jest niedostępna dla zwiedzających do kwietnia 2023 roku (remont), na turystów czeka m.in. Smocza Jama, znajdująca się w Wąwozie Kraków. Po drugiej stronie wspomnianej Doliny Kościeliskiej leżą Jaskinia Raptawicka, Obłazkowa oraz Mylna.

 

dolina kościeliska

Dolina Kościeliska

 

Rodzinom z dziećmi polecamy wędrówkę Doliną ku Dziurze oraz Jaskinię Dziura. Szlak jest krótki, prosty i przyjemny, gdyż biegnie wzdłuż szemrzącego strumyka.

 

Osoby chcące wybrać się na całodzienną wyprawę w góry, mogą poznać jedyną jaskinię w Tatrach Wysokich na Słowacji dostępną do zwiedzania. Łatwo dotrzeć do niej z Zakopanego samodzielnie lub z organizatorem jednodniowych wycieczek. To Jaskinia Bielska (Bielańska), uznana za narodowy pomnik przyrody.

 

Zakopane atrakcje dla całej rodziny

W mieście tak popularnym jak Zakopane atrakcje zainteresują każdego. Szczególnie zadowolone będą rodziny z dziećmi, od kilkuletnich szkrabów po nastolatki. Wielbicielom zwierząt spodoba się wizyta w Myszogrodzie czy Motylarni. Prócz tego czeka na nich Papugarnia Egzotyczne Zakopane, największy obiekt w województwie. Przypadnie im do gustu także jedyne w tej części kraju Muzeum Żywych Egzotycznych Zwierząt Reptarium.

 

W zimie maluchy będą się bawić m.in. w parku Snow Zabawa czy w Snowlandii. W wakacje stracą poczucie czasu w punktach takich jak Letnia Zabawa oraz inne sale zabaw. Cała rodzina spędzi fantastyczny czas np. w Illusion House, gdzie mieści się 30 różnych atrakcji. Pokocha też Game Planet, Escape Room Zakopane oraz Dom Do Góry Nogami, w którym łatwo o dezorientację.

 

Pasjonatów taplania się w wodzie zachęcamy do odwiedzin kąpieliska geotermalnego na Polanie Szymoszkowej. Goście mogą korzystać z wypożyczalni kajaków, boiska do siatkówki plażowej oraz zjeżdżalni (w tym dla dzieci). Na terenie jest karczma. Kąpielisko działa w sezonie letnim – organizatorzy planują otwarcie pod koniec czerwca.

 

Będąc w Zakopanem, warto skorzystać z okazji i poznać jedną z największych atrakcji nie tylko regionu, ale i całego kraju – a nawet Europy. To spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, organizowany w ramach jednodniowych wycieczek z miasta pod Tatrami. Uczestnicy mają możliwość zobaczenia wspaniałych widoków oraz niesamowitego zjawiska, odwrócenia nurtu rzeki o 180°. Przełom Dunajca znajduje się pod ścisłą ochroną przyrodniczą. Wyróżnia się przepiękną florą i bogatą fauną.

 

Po dniu zwiedzania można odetchnąć w świecie pozytywnych emocji. Ci, dla których mają one kolor różowy, powinni poznać jedno z pierwszych w Polsce i pierwsze w Zakopanem Muzeum Szczęścia i Iluzji.

 

Ostatnia propozycja to podziwianie urody Tatr z nieco innej perspektywy. Tym, którym niestraszny lęk wysokości, z pewnością spodobają się loty widokowe z Nowego Targu. Dodatkowo w sezonie letnim z Kościeliska startuje balon, z którego można delektować się panoramą gór. Przy słonecznej pogodzie widoczność sięga 20 km.

 

Zakopane to miejscowość turystyczna, która poprzez swoje wyjątkowe położenie ma do zaoferowania turystom moc atrakcji o każdej porze roku. Zachęcamy do odwiedzin!

 

 

Sprawdź cenę i dostępność apartamentów

Rezerwuj online bez pośredników – gwarancja najniższej ceny | aktualna dostępność apartamentów

Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Stary Smrekowy
Apartament Stary Smrekowy
Apartament Smrekowy
Apartament Stary Smrekowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy typu studio
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 14
Apartament 14
Apartament 14
Apartament 14
Apartament Majolikowy
Apartament Majolikowy
Apartament Witrażowy
Apartament Witrażowy
Apartament Bajkowy
Apartament Bajkowy
Apartament Folk
Apartament Folk
Apartament Gobelinowy
Apartament Gobelinowy
Apartament Boutique
Apartament Boutique
Apartament Premium
Apartament Premium
Apartament Lux
Apartament Lux
Apartament Karpacki
Apartament Karpacki
Apartament Syberyjski
Apartament Syberyjski
Apartament Alpejski
Apartament Alpejski
Apartament Tatrzański
Apartament Tatrzański
Apartament Sosnowy
Apartament Sosnowy
Apartament Smrekowy
Apartament Smrekowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Modrzewiowy
Apartament Jesionowy
Apartament Jesionowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Stary Dębowy
Apartament Czereśniowy
Apartament Czereśniowy
Apartament 15
Apartament 15
Apartament 14
Apartament 14
previous arrow
next arrow