Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Nie musimy jednak spędzać ich w domu. Coraz więcej osób decyduje się przyjechać w tym okresie w góry – do Zakopanego. Czemu właśnie tutaj? Sprawdźcie!
Trudno wyjaśnić, czemu dla tak wielu z nas święta wyglądają najpiękniej w górskiej scenerii. Może to kwestia oglądanych w dzieciństwie filmów familijnych? Albo reklamy Coca-Coli z lat 90-tych, ze sznurem ciężarówek jadących przez wzgórza i doliny? A może słynnych teledysków Wham! czy Mariah Carey? Dzięki nim tysiące ludzi kojarzy świąteczny czas z górską chatą na tle ośnieżonych szczytów. Może wspomnienia z dzieciństwa powracają po latach, budząc pragnienie wyjazdu w takie miejsca?
Święta w Zakopanem – magia ośnieżonych gór
Nie wiadomo dokładnie, co wpływa na postrzeganie świąt w taki, a nie inny sposób. Pewne jest za to, że przybywa osób chcących spędzić Boże Narodzenie w Zakopanem. Czemu? Wyobraźmy sobie płatki śniegu fruwające w powietrzu i kolorowe bombki na gałęziach drzew. Z mijanych po drodze karczm dobiegają góralskie śpiewy, zapach pysznych potraw i grzańca. Świąteczne Zakopane jest przepiękne, wręcz magiczne. Ulice są udekorowane mnóstwem migających światełek. Wszędzie stoją sympatyczne śniegowe bałwanki. Gdyby nowa wersja „Last Christmas” miała powstać w Polsce, zapewne nagrano by ją w zimowej stolicy kraju.
Duża część turystów decyduje się na przyjazd do Zakopanego jeszcze przed świętami. Co więcej, spory procent z nich pozostaje w mieście do samego Sylwestra i wita tu nowy rok. Niewątpliwie wielu zostałoby i dłużej, gdyby tylko miało taką możliwość. Trudno im się dziwić.
Jeśli należymy do tych, którym marzy się Wigilia w Zakopanem, musimy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegu. Dużo wcześniejszej – świąteczny wyjazd w góry planuje coraz więcej osób. Ktoś, kto chciałby przyjechać tu spontanicznie, nie ma szans na znalezienie hotelu czy pensjonatu. Zainteresowanie turystów jest zbyt wielkie.
Bezpieczne Święta w luksusowym apartamencie z pełnym wyposażeniem
Wystarczy zadbać o rezerwację w rozsądnym terminie, by wypoczywać w mieście skrzącym się od światełek choinkowych. Wybierając nocleg w Zakopanem, warto zwrócić uwagę na ofertę Willi Tatiana. Zaprasza do apartamentów w pobliżu Krupówek, z których można dotrzeć piechotą do karczm i restauracji. Wnętrza są kameralne, przytulne, komfortowe i bardzo klimatyczne. Apartamenty dysponują bogato wyposażoną kuchnią (aneksem), więc goście mogą samodzielnie przygotowywać ciepłe posiłki.
W 2020 roku świętowanie będzie niestety wyglądało nieco inaczej. Musimy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich. Nie oznacza to jednak, że przyjdzie zrezygnować ze świątecznej kolacji czy spotkań w rodzinnym gronie. Wręcz przeciwnie, możemy spędzić ten czas wyjątkowo i uroczyście, a do tego w przepięknie przystrojonych wnętrzach. Wystarczy przyjechać do Willi Tatiana. Każda z nich w tym okresie nabiera wyjątkowego charakteru, podobnie jak całe Zakopane. W tym mieście nigdy nie brakuje śniegu, a czy jest coś bardziej magicznego niż oprószona białym puszkiem choinka migająca kolorowymi światełkami?
Osoby, które postanowią spędzić święta w Willi Tatiana, będą zachwycone. Mogą liczyć na indywidualne podejście, profesjonalną obsługę oraz liczne udogodnienia. Prócz tego mają zapewnioną pomoc concierge. Służy wsparciem w każdym zakresie, również gdy mamy specjalne życzenia.
Jakie dodatkowe możliwości mogą zamówić goście Willi Tatiana?
Między innymi, catering wigilijny dla osób planujących spędzić wigilię w jednej z willi. Z kolei ci, którzy woleliby zjeść kolację wigilijną poza apartamentem, uzyskają pomoc w znalezieniu najlepszej restauracji. Sam apartament może zostać pięknie ozdobiony z pachnąca igliwiem choinką, która może być przystrojona albo czekać na powieszenie ozdób przez gości. Jeżeli chcemy ubrać choinkę samodzielnie, bombki oraz inne świąteczne dekoracje będą przygotowane przed naszym przyjazdem.
To nie wszystko. Do atrakcji, z których można dodatkowo skorzystać podczas pobytu w Zakopanem, należy kulig. Jeśli goście pragną uczestniczyć w takim wydarzeniu, mogą liczyć na szybką organizację kuligu. W dowolnym miejscu, np. w Dolinie Chochołowskiej.
Czy bezpiecznie jest rezerwować przyjazd z dużym wyprzedzeniem?
Warto mieć na uwadze, że czym dłużej będziemy zwlekać z tą decyzją, tym mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że jakieś apartamenty będą dostępne. Czasami oczywiście plany mogą pokrzyżować nieprzewidziane okoliczności, np. choroba albo kwarantanna. Jeżeli zdarzy się tak, że nie będziemy mogli przyjechać na święta do Willi Tatiana, na 21 dni przed przybyciem odzyskamy zaliczkę. Jeśli natomiast problemy pojawią się później, zaliczka zmieni się w voucher, który zrealizujemy w późniejszym terminie.
Piękne i klimatyczne są Wille Tatiana, piękne są też apartamenty. Wyróżnia je również bezpieczeństwo, które gwarantuje zachowanie najwyższych standardów sanitarnych. W kameralnych willach przebywający nie wchodzą pomiędzy sobą w interakcje. Pozwala na to samowystarczalność apartamentów (własne łazienki, aneksy kuchenne). Prócz tego, że funkcjonują jako niezależne mieszkania, przed przybyciem nowych gości poddaje się je dezynfekcji oraz zamgławianiu. Równie surowy reżim sanitarny obowiązuje na korytarzach willi. W każdym apartamencie znajdziemy bezpłatne maski i płyn do dezynfekcji, a zamawiane śniadania dostarczane pod drzwi są bezpiecznie zapakowane.
Bez wątpienia goście Willi Tatiana mogą czuć się bezpieczniej niż w hotelu.
Chcesz wynająć apartament na okres świąteczny?
Skorzystaj z wyszukiwarki apartamentów lub skontaktuj się z nami: 694 490 217, 694 490 207
Spędzanie świąt w górach
Zaplanowanie świąt poza domem wiąże się z dodatkowymi zaletami, o jakich warto wspomnieć. Przede wszystkim należy do nich komfort niemyślenia o obowiązkach, przygotowaniach i późniejszym sprzątaniu. Przyjeżdżając do hotelu, pensjonatu czy willi, nastawiamy się wyłącznie na relaks i odpoczynek. Rezygnujemy z zakupów, gotowania, pieczenia i smażenia; przedświąteczna krzątanina nas nie dotyczy. Możemy celebrować te wyjątkowe chwile w gronie rodziny, ciesząc się pysznym jedzeniem oraz uroczystą atmosferą.
Grudniowy przyjazd do Zakopanego to doskonała okazja do wypoczynku w cudnej scenerii. Wyłącznie od nas zależy, czy skupimy się na świątecznym aspekcie pobytu i spędzimy ten czas w apartamencie, czy wybierzemy aktywność, np. szusowanie na stoku albo wędrówki górskimi szlakami.
Święta Bożego Narodzenia na Podhalu
Przy okazji planowania świąt w Zakopanem, warto poruszyć temat obyczajów panujących na Podhalu. A trzeba przyznać, że te są bardzo ciekawe. Górale obchodzą święta barwnie, z zachowaniem tradycji. Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, rodzina zasiada do stołu z 12 potrawami. Jest też dodatkowe nakrycie dla gościa. Tradycyjnie powinien się pojawić również snop siana, przyniesiony do izby przez gazdę. Ziarno, które młóci się z niego po święcie Trzech Króli, służy do pierwszego wysiewu. Prócz snopu niezbędnym elementem jest siano pod obrusem oraz uwieszona pod sufitem podłaźniczka. To gałązka jodły w kształcie krzyża, której celem jest ochrona rodziny przed złymi mocami.
W Wigilię nie wolno się kłócić, odwiedzać ani pożyczać pieniędzy. Nie wolno też pracować. Gospodyni nakłada jedynie len na wrzeciona, żeby zapewnić sobie zajęcie na cały rok. Pierwsza gwiazda, zwiastująca wigilijną kolację, nie jest ostatnią, na jaką patrzy góralska rodzina. Liczba gwiazd jest ważna dla pani domu – symbolizuje liczbę jaj w przyszłym roku. Spojrzenie na niebo ma duże znaczenie także dla pana domu. Im więcej chmur, tym bardziej suto będą zastawione stoły.
O północy rodzina wybiera się na pasterkę, a zaraz po niej zaczynają się tzw. podłazy – odwiedzanie sąsiadów. Dotyczą głównie chłopców zainteresowanych konkretnymi dziewczętami. 25 grudnia także odwiedza się pobliskie zabudowania, żeby złożyć domownikom życzenia. Rozśpiewana młodzież obsypuje mieszkających ziarnem, a ci odwdzięczają się słodyczami i pieniędzmi.
Od 26 grudnia (Świętego Szczepana) odwiedzać mogą się już wszyscy. Można też wtedy powrócić do prac. Przykładają się do tego zwłaszcza niezamężne dziewczyny. Zamiatają wszystkie kąty, a przy wyrzucaniu śmieci wypatrują sroki bądź wrony. Skąd przyleci ptak, stąd nadejdzie przyszły małżonek. To bardzo radosny dzień – w każdym domu słychać kolędy. W kościele święci się zboża, żeby przyniosły dobry plon. Na Świętego Szczepana rozpoczyna się również cykl kolędowania, który trwa aż do Trzech Króli.