Array ( [pl] => Array ( [id] => 42 [active] => 1 [encode_url] => 0 [tag] => pl-PL [native_name] => polski [missing] => 0 [language_code] => pl [translated_name] => polski [url] => https://willatatiana.pl/przewodnik/kosciol-na-krupowkach/ [country_flag_url] => https://willatatiana.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png ) )

Wystartuj w Willach Tatiana na ul. Grunwaldzkiej – 14 min

Kościół na Krupówkach

Niemal każdy turysta odwiedzający Zakopane, swoje pierwsze kroki kieruje na ulicę Krupówki, która jest już atrakcją sama w sobie. U jej północno-wschodniego końca wznosi się Kościół Świętej Rodziny będący najstarszą murowaną świątynią w Zakopanem, którą również warto zobaczyć jako przykład mariażu stylu zakopiańskiego i neoromańskiego.

 

Kościół na Krupówkach
Kościół na Krupówkach

 

Kościół na Krupówkach – historia

Za inicjatywą zbudowania murowanego kościoła w Zakopanem stoi postać księdza Józefa Stolarczyka. Od 1948 roku pełnił funkcję proboszcza w zakopiańskiej parafii, ale udzielał się również społecznie, na przykład zakładając pierwszą szkołę w tym mieście. Ciekawostką jest fakt, że był znakomitym taternikiem. W 1877 roku położono fundamenty pod budowę przy ulicy Krupówki 1A. Pieniądze na budowę pochodziły z datków parafian oraz z darowizny właściciela zakopiańskich terenów – hrabiego Władysława Zamoyskiego. Budowa toczyła się wiele lat. Prawie do końca XIX wieku. W 1896 roku ukończono świątynię w stylu neoromańskim, a trzy lata później budynek konsekrowano. W ten sposób powstała dwunawowa bazylika z transeptem (czyli nawą poprzeczną), wraz z trzema kaplicami. Jej wizytówką jest charakterystyczna wieża z dwoma wieżyczkami schodowymi. Za jej projekt odpowiadał Józef Pius Dziekoński.

Dlaczego warto zobaczyć kościół na Krupówkach?

Wbrew pozorom nie chodzi tylko o pretekst, by przespacerować się po Krupówkach. Kościół Świętej Rodziny jest znakomitym przykładem przenikających się stylów. Z zewnątrz wszystko mówi nam o stylu neoromańskim, natomiast wnętrze skrywa elementy nie tylko neoromańskie, ale też styl zakopiański czy tzw. sposób zakopiański (Edgar Kováts – polski architekt węgierskiego pochodzenia opracował wzornik prezentujący 24 tablice z artystycznymi wersjami wzornictwa typowego dla wzornictwa i ornamentyki z terenów Podhala i zatytułował je „Sposób zakopiański”). Ołtarz stanowi tryptyk zaprojektowany właśnie przez Edgara Kovátsa z rzeźbą Świętej Rodziny w centralnej części i sceny przedstawiające Zwiastowanie i Nawiedzenie św. Elżbiety.

 

Ołtarz w Kościele na Krupówkach
Ołtarz w Kościele na Krupówkach

Na ścianach prezbiterium widnieje polichromia przedstawiająca góralską wizję Ośmiu Błogosławieństw, a jej autorem jest Janusz Kotarbiński. Tym, co w całości oddaje styl zakopiański, jest kaplica św. Jana Chrzciciela. Trudno się temu dziwić, gdyż Witkiewicz był autorem jej projektu, podobnie zresztą jak witraży, które później zastąpiono innymi. W 1997 roku Kościół Świętej Rodziny odwiedził papież Jan Paweł II – w tym samym roku świątynia przeszła pierwszy gruntowny remont.
Do dziś kościół funkcjonuje normalnie odprawiając nabożeństwa. Trudno zresztą bez niego wyobrazić sobie krajobraz Krupówki – od przeszło 100 lat jest niemym świadkiem życia mieszkańców Zakopanego i ludzi odwiedzających to miejsce.

© 2020 Apartamenty Zakopane