Array ( [pl] => Array ( [id] => 42 [active] => 1 [encode_url] => 0 [tag] => pl-PL [native_name] => polski [missing] => 0 [language_code] => pl [translated_name] => polski [url] => https://willatatiana.pl/zakopianski-festiwal-literacki/ [country_flag_url] => https://willatatiana.pl/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/res/flags/pl.png ) )

Zakopiański Festiwal Literacki

Zakopane to nie tylko miejsce dla miłośników wędrówek po górach, białego szaleństwa na nartach czy błogiego lenistwa na urlopie. Miasto jest też centrum kultury, a jednym z tego dowodów jest Zakopiański Festiwal Literacki, który jest organizowany od niedawna, bo od 2016 roku. Stanowi gratkę dla czytelników, ale i dla wydawnictw oraz autorów ściągających do stolicy Tatr na kilka dni w sierpniu z całej Polski. Ma na celu przywrócić literacką kulturę i pamięć o pisarskiej tradycji z czasów Witkacego czy Makuszyńskiego i innych autorów związanych z tym miejscem. Ostatecznie Zakopane niemalże od początku swojej historii silnie było spowinowacone ze sztuką, literaturą i przyciągało barwną bohemę artystyczną.

w_tatry_z_ksiazka

Dlaczego warto przyjechać na Zakopiański Festiwal Literacki?

Każdego roku organizatorzy festiwalu ustalają hasło przewodnie. W tym roku tym motywem były szeroko pojęte podróże. Jest to impreza zakrojona na dość szeroką skalę i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na kilka dni w okolicach drugiego weekendu sierpnia Zakopane staje się nie tylko stolicą polskich gór, ale też i literacką mekką czytelników, wydawców i autorów.

Plac Niepodległości zamienia się w tym czasie w Targi Książki, na których to mole książkowe mogą zaopatrzyć się w pachnące jeszcze farbą drukarską nowości wydawnicze i spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami.

Poza Targami Książki organizowane są cykle spotkań autorskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dopełnieniem atrakcji są także warsztaty literackie, panele dyskusyjne, projekcje filmów czy zajęcia plastyczne dla najmłodszych miłośników literatury.

festiwal-literacki-zakopane

Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego przyznawana jest Nagroda Literacka Zakopanego. Kandydaci do niej to autorzy najciekawszych książek promujących region Zakopanego i Tatr, wydanych między 1 stycznia, a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego kolejną edycję konkursu. Jest o co zawalczyć – nagroda główna to 10 tysięcy złotych.

Ważną zaletą tej imprezy jest wstęp wolny na wszystkie wydarzenia związane z Zakopiańskim Festiwalem Literackim.

 

Zobacz również:

Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi 

Góralska kuchnia 

Zakopane apartamenty

© 2020 Apartamenty Zakopane